Separatory amalgamatu - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Data dodania : 2019-03-11 14:15:27
Kategoria : Aktualności , Porady odpady

Separatory amalgamatu - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Tematyka dotycząca separatorów amalgamatu nadal budzi sporo wątpliwości i niewiadomych. Postanowiliśmy przedstawić w przystępnej formie najistotniejsze zagadnienia odnoszące się do wspomnianych urządzeń:

1. Co to jest separator amalgamatu?

Separator amalgamatu jest urządzeniem do zatrzymywania, a także zbierania cząstek stopu, które znajdują się w zużytej wodzie. Separator amalgamatu zbiera rtęć, znajdującą się pomiędzy pompą a kanalizacją. Ścieki dentystyczne przepływają przez przewód podciśnieniowy i przechodzą przez separator amalgamatu, to właśnie tam oddzielona jest rtęć, fragmenty zębów i amalgamat.

2. Od kiedy separator amalgamatu trzeba posiadać w gabinecie?

Separator amalgamatu, musi znajdować się w gabinecie stomatologicznym począwszy od 01.01.2019 r. Gabinety są bowiem zobligowane do separacji amalgamatu. Podstawę prawną, stanowi art. 10 ust. 4 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008. Więcej na temat przepisów prawa odnoszących się do separatorów, znajdziesz na stronie https://czystygabinet.pl/blog/prawo-a-separatory-amalgamatu-n12.

3. Co to znaczy, że separator amalgamtu musi być zgodny z normą ISO?

Separator amalgamatu musi być zgodny z normą ISO 11143, która określa wymagania dla urządzeń używanych w połączeniu z wyposażeniem dentystycznym w gabinetach stomatologicznych. Znajdują się tam m.in. wytyczne dotyczące poziomu zatrzymywania amalgamatu, bezpieczeństwa czy konserwacji.

Przykładem prowizorycznego rozwiązania, które nie spełnia normy ISO 11143 jest separator z bocznymi obejściami (tzw.bajpas). Tego rodzaju alternatywa nie pozwala na skuteczne zbieranie amalgamatu. Przypadkowe poruszenie czy potrącenie separatora, sprawia, że przestaje on prawidłowo pracować. Tymczasem norma ISO 11143 stanowi, że skuteczność separacji amalgamatu powinna wynosić przynajmniej 95%.

 4. Jaka jest cena separatora amalgamatu?

Ceny separatorów amalgamatu są zróżnicowane. Wiele zależy od konkretnego rodzaju separatora. Skuteczny i zgodny z normą ISO 11143 separator sedymentacyjny, który możesz nabyć na stronie https://czystygabinet.pl/215-separator-amalgamatu-sedymentacyjny-isg1.html kosztuje 2300 zł. Podczas gdy zakup separatora wirówkowego, to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych! Różne są również kwoty miesięcznej eksploatacji separatorów, w przypadku:

- separatora sedymentacyjnego wynosi około 116 zł

- w przypadku separatora wirówkowego koszt wynosić może nawet 183 zł

separator amalgamatu

Miesięczny koszt eksploatacji separatora sedymentacyjnego, to około 116 zł.

5. Co mówią polskie przepisy na temat separatora amalgamatu?

Przepisy krajowe w sprawie separatorów amalgamatu nie zostały jeszcze wydane (stan prawny na dzień 11.03.2019 r.). Brak skonkretyzowanych przepisów, nie zwalnia jednak z obowiązku zaopatrzenia się w separator amalgamatu. Rozporządzenie unijne stanowi bowiem, że separatory amalgamatu od 1 stycznia 2019 roku powinny być montowane w gabinetach stomatologicznych. Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, już teraz weryfikują, czy gabinety są zaadaptowane do wymogów unijnego prawa. 

6. Jakie są rodzaje separatorów amalgamatu?

Na rynku istnieje wiele rodzajów separatorów amalgamatu, które funkcjonują w odmienny sposób. Najpopularniejsze typy, to separatory:

- sedymentacyjne: opierają swoje działanie o zjawisko opadania cząstek ciała stałego rozproszonego w cieczy. To rozwiązanie jest skuteczne, a zarazem tanie w eksploatacji.

- filtracyjne: wykorzystywana jest w nich metoda oddzielania substancji stałych od cieczy. W zależności od ilości pacjentów, może istniec konieczność wymiany filtra nawet kilka razy w ciągu roku.

- wirówkowe: ich działanie opiera się o działanie sił odśrodkowych. Ten rodzaj separatorów jest bardzo kosztowny, ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Więcej o różnych rodzajach separatorów dowiesz się na naszym blogu: https://czystygabinet.pl/blog/jaki-separator-amalgamatu-wybrac-n9

7. Czy amalgamatowe plomby są bezpieczne dla zdrowia?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć czy amalgamatowe plomby są bezpieczne dla zdrowia. Odmienne opinie w tej kwestii mają sami dentyści. Wielu lekarzy stwierdza, że prawidłowo założona plomba amalgamatowa nie jest szkodliwa dla zdrowia, ani niebezpieczna. Ich zdaniem toksyczność w plombach amalgamatowych w zasadzie nie występuje. Nie brakuje jednak opinii sugerujących, że jest inaczej. Część stomatologów powołuje się na wyniki badań, które świadczą o tym, że żucie gumy a nawet przebywanie w miejscu gdzie działa sieć WI-FI może przyczyniać się do uwalniania amalgamatu.

Przypominamy, że stomatolodzy w Polsce nie mogą zakładać plomb amalgamatowyc dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. 

8. Co robić ze zgromadzonym amalgamatem?

Najlepsza z opcji, to dostarczenie zgromadzonego amalgamatu specjalistycznej firmie. Wówczas przenosisz obowiązek utylizacji i recyklingu na profesjonalistów. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług, bierzemy pełną odpowiedzialność za Państwa odpady. Dostarczamy przy tym dokumentacje, niezbędną do przedłożenie w razie kontroli gabinetu dentystycznego. Pamiętaj! Surowo wzbronione jest pozbywanie się amalgamatu z odpadami medycznymi czy stałymi. Niezgodne z prawem jest ponadto płukanie separatorów w zlewie i wylewanie amalgamatu do ścieków. Więcej o naszej ofercie dowiesz się na stronie: https://czystygabinet.pl/content/42-odbior-amalgamatu

9. Co jaki okres należy wymieniać separatora amalgamatu?

Separator amalgamatu najlepiej wymieniać co rok. Po roku czasu bowiem rtęć ulega przemianie w metaloorganiczny związek chemiczny, z grupy związków rtęcioorganicznych, o bardzo wysokiej toksyczności, zwany-metylortęcią. Metylortęć może powodować m.in. uszkodzenia mózgu, uszkodzenia wzroku i słuchu, a nawet wywoływać zaburzenia natury psychicznej.

10. Gdzie kupić separator amalgamatu?

Separator amalgamatu, w atrakcyjnej cenie i zgodny z normą ISO 11143 znajdziesz w naszym sklepie. Naciśnij przycisk poniżej, by zapoznać się z produktem.

Przejdź na stronę: https://czystygabinet.pl/215-separator-amalgamatu-sedymentacyjny-isg1.html

Podziel sie z innymi