Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Data dodania : 2019-02-13 08:03:31
Kategoria : Porady odpady

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Negatywny wpływ rtęci na środowisko naturalne nie budzi żadnych wątpliwości.Pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów-kliknij aby przejść do tekstu na stronie http://czystygabinet.pl/blog/ortec-zagrozenie-dla-doroslych-i-dzieci-n8. Dużo kontrowersji budzi jednak kwestia szkodliwości plomb amalgamatowych. Chociaż dzisiaj używa się coraz nowocześniejszych rodzajów wypełnień, to stosowanie wypełnień amalgamatowych nadal jest praktykowane. Przedstawimy niektóre z argumentów „za” i „przeciw” amalgamatowi, tak byście mogli Państwo sami wyrobić sobie opinie w tej kwestii. Zagadnienie należy bowiem do złożonych.

Niebezpieczne wypełnienia?

Stosowanie amalgamatu w stomatologii ma długą historię. Stosuje się go bowiem już od około 100 lat.  Jednak począwszy od roku 1843, Amerykańskie Towarzystwo Stomatologów zwracało uwagę na niebezpieczeństwo używania amalgamatu. W XIX wieku większość dentystów mieszkających w USA nie stosowało się do wytycznych, woląc wypisać się z organizacji niż przestrzegać zaleceń. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z końcem XX wieku. W Japonii począwszy od lat 70, wprowadzano zakaz­­ stosowania plomb amalgamatowych. W Szwecji podobny przepis wprowadzono natomiast w 1999 roku.­

Przeciwnicy stosowania amalgamatu zwracają uwagę, że rtęć może mieć wpływ na rozwój Alzheimera i Parkinsona (choroby neurodegeneracyjne). Dodatkowo ich obecność sprzyja uszkodzeniom nerek i płuc. Co więcej istnieją opinie, iż plomby amalgamatowe mogą powodować próchnicę. Ma to związek z faktem, że nie łączą się one ze szkliwem i zębiną. Do tworzących się szczelin mogą więc przenikać bakterie. Rtęć gromadząca się w układzie pokarmowym, płucach czy innych organach stanowi zdaniem wielu dentystów zagrożenie

Nie taki amalgamat straszny, jak go malują

Nie brakuje jednak opinii jakoby obawy dotyczące stosowania amalgamatu były przesadzone. Rtęć bowiem jest ogólnie dostępnym w środowisku naturalnym pierwiastkiem. Wchodzi ona chociażby w skład pokrywy ziemskiej, będąc obecna w glebie, morzach czy wdychanym powietrzu. Dodatkowo niekiedy podkreśla się walory użytkowe wypełnień amalgamatowych,  są one wszakże niezwykle trwałe. Mimo, że można im wiele zarzucić w aspekcie estetyki.

Czy usuwać plomby amalgamatowe?

Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedna ze stron uważa, że w sytuacji gdy nie istnieją oznaki nieszczelności i nie wytworzyła się próchnica, lepiej nie wymieniać plomby. Najwięcej rtęci uwalnia się bowiem podczas usuwania tego rodzaju wypełnienia. Można też jednak spotkać się z opinią, że nawet w toku żucia gumy zwiększa się uwalnianie rtęci w jamie ustnej. Jeśli nie ma przeciwwskazań dobrze jest więc pozbyć się wypełnień amalgamatowych.

Bez względu na nasz stosunek do zagadnienia, konieczność dbania o środowisko naturalne jest kwestią priorytetową. Dlatego też jeśli w Państwa gabinecie są zakładane, lub usuwane plomby amalgamatowe, istnieje konieczność zaopatrzenia się w separator amalgamatu. Który z nich będzie najlepszą inwestycją? Tego dowiesz się, zapoznając się z artykułem, do którego odsyłamy poniżej.


Kliknij w powyższy przycisk, by przenieść się na stronę:

http://czystygabinet.pl/blog/jaki-separator-amalgamatu-wybrac-n9

Podziel sie z innymi