Prawo a separatory amalgamatu

Data dodania : 2019-02-18 14:33:53
Kategoria : Aktualności

Prawo a separatory amalgamatu

Polskich dentystów, obowiązuje rozporządzenie unijne. Ustanawia ono, że separatory amalgamatu powinny być zamontowane w gabinetach stomatologicznych. Podstawę prawną, stanowi art. 10 ust. 4 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008. Mimo, że przepisy krajowe w sprawie separatorów amalgamatu nie zostały jeszcze wydane, to prawo stanowi jednoznacznie, iż już teraz separator amalgamatu jest obowiązkowym zakupem.

Kary sanepidu za brak separatora amalgamatu

Brak szczegółowych zapisów, nie zwalnia z obowiązku kupna separatora, istnieją bowiem przepisy (rozporządzenia unijne), które stanowią, że separatory amalgamatu muszą być zamontowane. Chociaż na chwilę obecną polskie zapisy dopiero powstają, Sanepid nie lekceważy swojej roli. Instytucja aktywnie uświadamia i edukuje lekarzy o konieczności zakupu separatora. Już niebawem jednak skończy się „okres przejściowy”, a brak separatora amalgamatu w gabinecie skutkować będzie bardzo surowymi karami. Masz wątpliwości jaki separator wybrać? Wejdź na stronę http://czystygabinet.pl/blog/jaki-separator-amalgamatu-wybrac-n9.

Kogo dotyczy obowiązek zakupu separatora amalgamatu?


Ministerstwo zdrowia przypomina, że każdy gabinet dentystyczny powinien być wyposażony w separator amalgamatu. Wyjątek stanowią gabinety gdzie nie zakłada się plomb amalgamatowych i się ich nie usuwa.

Kto zapłaci za separator?

Naczelna Rada Lekarska (NRL) zaproponowała by zaangażować środki publiczne w kwestię refundacji separatorów amalgamatu. Argumentowane jest to w ten sposób, że separatory amalgamatu służą ochronie środowiska, więc w kosztach powinny partycypować władze państwowe i samorządowe. Zdaniem NRL państwo członkowskie powinno we własnym zakresie uwzględnić własne krajowe potrzeby, podejmując decyzje co do środków jakie zamierza wdrażać.

Separator amalgamatu obowiązkowy


Bez względu na obecny, krótki „stan przejściowy”, w kwestii separatorów amalgamatu w Polsce, przepisy w ciągu najbliższego czasu zostaną doprecyzowane. Dostosuj się więc do wymogów prawa unijnego już dziś, kupując separator w wyjątkowo niskiej cenie 2300 zł. Separator amalgamatu Deltasep-sedymentacyjny - ISG1, znajdziesz na stronie http://czystygabinet.pl/215-separator-amalgamatu-sedymentacyjny-isg1.html/ Jest on zgodny z normą ISO 11143, a jego atury poznasz, klikając w przycisk poniżej!

          Przejdź na stronę

http://czystygabinet.pl/215-separator-amalgamatu-sedymentacyjny-isg1.html

Podziel sie z innymi