Promocje

Ortęć-zagrożenie dla dorosłych i dzieci

Data dodania : 2019-02-06 09:48:57
Kategoria : Aktualności , Porady odpady

Ortęć-zagrożenie dla dorosłych i dzieci

Bardzo często pada pytanie, dlaczego separatory amalgamatu co roku, powinny być dezynfekowane i oczyszczane? Takie zalecenie dotyczy m.in. oferorowanego przez nas separatora amalgamatu, z którego właściwosciami zapoznasz się, przechodząc na stronę http://czystygabinet.pl/215-separator-amalgamatu-sedymentacyjny-isg1.html. Ma to związek ze zmianami, które zachodzą w rtęci znajdującej się w separatorze amalgamatu. Po roku czasu, rtęć ulega przemianie w metaloorganiczny związek chemiczny z grupy związków rtęcioorganicznych, o bardzo wysokiej toksyczności, zwany-metylortęcią. Wówczas separacja nie przebiega prawidłowo, a rtęć przedostaje się do kanalizacji. 

Metylortęć niezwykle ławo wnika do organizmu, zarówno przez skórę, jak i drogą pokarmową oraz wziewną. Omawiany związek chemiczny, stanowi też zagrożenie dla dziecka w łonie marki, gdyż metylortęć przenika przez łożysko. W żadnym wypadku nie można bagatelizować zagrożenia ze strony ortęci, gdyż powodować może ona wiele poważnych komplikacji zdrowotnych.

Metylortęć-źródła pochodzenia

Jedząc ryby, narażamy się na wchłanianie metylortęci do naszego organizmu. Występuje ona w największej ilości, przede wszystkim w rybach o dużych rozmiarach. Ma to związek z tym, że większe ryby spożywają mniejsze osobniki, które zawierają w sobie ortęć. Dlatego w organizmach dużych ryb (np. makreli królewskiej i rekina) kumuluje się z czasem bardzo dużo metylortęci. Przed laty używano też metylortęci jako środka ochrony roślin, jednak z uwagi na zagrożenie związane z użyciem tego związku chemicznego, został on wycofany.

metylortęc, amalgamat

Mięso rękina może zawierać bardzo duże ilości rtęci.

Konsekwencje kontaktu z metylortęcią

Bardzo wysoka toksyczność pierwiastka, skutkuje poważnym niebezpieczeństwem dla człowieka. Lista chorób nim wywołanych, jest bardzo długa. Narażenie organizmu matki na kontakt z ortęcią, skutkuje zaburzeniem procesów neurorozwojwych u dziecka. Gdy dzieci matek, mających sytczność z ortęcią, dojrzały i osiągnęły wiek 22 lat, przeprowdzaono badania by potwierdzić tezę o szkodliwości pierwiastka. Wykazały one, że 22-latkowie radzą sobie gorzej z: przetwarzaniem danych wizualnych i szybkością reakcji psychomotorycznych. W porównaniu do osób badnych, których matki nie były narażone na kontakt z ze związkiem chemicznym. Metylortęć miała też negatywny wpływ na pamięć roboczą oraz długotrwałą. Chronić przed nią należy przede wszystkim: kobiety planujące ciążę, ciężarne, karmiące matki i dzieci.

Dowody naukowców wykazują też jednoznacznie, że metylortęć prowadzić może do:

- uszkodzenia wzroku oraz słuchu

- upośledzenia umysłowego

- zaburzenie koordynacji ruchowej

- uszkodzenia układu nerwowego

Zapoznaj się z materiałem video, pokazującym skutki choroby Minamata wywołanej rtęcią

Zadbajmy wspólnie o środowisko

Na osobach używających w pracy amalgamatu, spoczywa duża odpowiedzialność. Przestrzeganie procedur pozwala chronić środowisko naturalne. Planeta Ziemia jest naszym wspólnym domem, zadbaj o nią wraz z firmą Epak, oddając co roku separator amalgamatu do dezynfekcji i oczyszczenia. Wówczas szkodliwa ortęć na nowo nie trafi do środowiska naturalnego i nie będzie stanowiła zagrożenia. Zapoznaj się z naszymi usługami, w zakresie dezynfekcji separatorów i odbioru amalgamatu.

Przejdź na naszą stronę http://czystygabinet.pl/content/42-odbior-amalgamatu

Podziel sie z innymi